Studenci z AMW na Indian Naval Academy

W tegorocznej edycji Admiral’s Cup Regatta mar. pchor. Paula Kamińska zdobyła srebrny medal  w jednoosobowej klasie Laser Radial. Regaty odbyły się w Ezhimala, w Indiach w dniach 2-6 grudnia. Organizatorem była Akademia Marynarki Wojennej Indii. W największych na świecie wojskowych zawodach żeglarskich na 31 zespołów zajęliśmy 8 miejsce, a w kategorii mixed  trzecie, ustępując jedynie USA i Portugalii.

Od trzech lat reprezentacja naszej uczelni jest zapraszana przez Indian Naval Academy do udziału w regatach o Puchar Admirała. W tegorocznej dziewiątej edycji, AMW reprezentowali podchorążowie pierwszego roku: mar. pchor. Paula Kamińska i mar. pchor. Tomasz Bogdański. Natomiast opiekunem ekipy był ppor. mar. Ireneusz Kamiński. Do rywalizacji zgłosiło się 30 państw z wszystkich zakątków świata. Regaty przeprowadzono w jednoosobowej klasie Laser Radial. Jest to klasa olimpijska, która wymaga od żeglarza bardzo dobrej techniki i sprawności fizycznej.

Początkowo przeprowadzono pięć wyścigów dla grupy A i B, po których wyłoniono czołówkę (grupę złotą), do której zakwalifikowali się nasi podchorążowie. Pogoda momentami płatała figle, po pierwszych dwóch wyścigach finałowych pchor. Paula Kamińska miała remis punktowy z reprezentantką Portugalii, natomiast pchor. Tomasz Bogdański borykał się z tonąca łódką… Bardzo dobrze żeglowała reprezentantka USA, która dzielnie walczyła z mężczyznami. Ostatniego dnia Komisji Regatowej udało się przeprowadzić jeden wyścig w grupie srebrnej i, dla nas szczęśliwie, dwa w grupie złotej. Silniejszy wiatr oraz bardziej wymagające warunki pokonały reprezentantkę Portugalii, a bardzo dobra żegluga pchor. Pauli Kamińskiej dały jej srebrny medal. Pchor. Tomasz Bogdański tego dnia żeglował bardzo efektywnie, jednak straty z poprzedniego dnia umożliwiły mu zajęcie 30. miejsca. Regaty wygrał zawodnik Bahrajnu przed reprezentantem Włoch i reprezentantką USA, która jednocześnie wygrała kategorię kobiet. Puchar Admirała trafił do rąk podchorążych z włoskiego Livorno.

Organizatorzy regat zapewnili uczestnikom sporo atrakcji podczas tygodniowego pobytu. Poza zwiedzaniem bardzo rozległej uczelni, była okazja do zapoznania się z kulturą hinduską, wspólnego grania w golfa oraz zdobywania okolicznej góry.

Skip to content