Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegu na orientację 2023.

W 19-21.05 br. Odbyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegu na orientację. Zawody podzielone były na 3 etapy, podczas których reprezentacja AMW, pod opieką trenera kmdr. ppor. Macieja Bzdawskiego osiągnęła sukces, zdobywając zespołowo 2 miejsce w BNO.

Podczas 1. etapu, w piątek, odbył się bieg sztafetowy. Reprezentacja seniorek, w skład której wchodziły: pchor. Sandra Rogala, pchor. Agata Kuc oraz pchor. Agnieszka Borkowska ukończyła bieg na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal. Reprezentacja Weteranów w składzie: kmdr ppor. Maciej Bzdawski, Mariusz Muszyński i Adam Szefs wywalczyła drugie miejsce, zdobywając srebrny medal. Reprezentacja seniorów, w skład której wchodzili: por. mar. Łukasz Grzyb, ppor. Kamil Szczepaniuk oraz pchor. Michał Berent ukończyła bieg na trzecim miejscu, zdobywając brązowy medal.

Drugi etap, który odbył się w sobotę, to tzw. bieg sprinterski. Zawodnicy biegali na terenie mapy „Osiedle Jary” – Większość terenu zawodów to obszar zurbanizowany z zabudową blokową z typowymi ogródkami wokół budynków. W południowej części terenu występuje zabudowa jednorodzinna, jednak całość ma charakter mocno nieregularny. Ten etap również zakończył się sukcesem reprezentantów naszej Akademii. Medale zdobyli:

Srebro w kategorii M40W – kmdr ppor. Maciej Bzdawski
Brąz w kategorii M21W – por. mar. Łukasz Grzyb
Brąz w kategorii M45W – Mariusz Muszyński.

Trzeci etap, odbywający się w niedzielę, to tzw. Bieg klasyczny. Ten etap był największym wyzwaniem dla zawodników, ponieważ był najdłuższy i zdecydowanie najtrudniejszy w orientowaniu się na mapie. Zawodnicy biegali na terenie mapy „Młodzieszyn” – Teren poprzecinany polodowcowymi wydmami śródlądowymi o stromych zboczach i wysokości względnej do 25 m. W biegu klasycznym reprezentacja AMW również zdobyła medale:

Srebro – pchor. Sandra Rogala w kategorii K21W,
Srebro – kmdr ppor. Maciej Bzdawski w kategorii M40W,
Srebro – Mariusz Muszyński w kategorii M45W,
Brąz – por. mar. Łukasz Grzyb w kategorii M21W,
Brąz – chor. Damian Kaczmarek w kategorii M40W

Łącznie, reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej zdobyła 11 medali, co pozwoliło zająć zespołowo drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Biegów na Orientację.