Maciej SAPIEJKA (żeglarstwo) 8 z 13 w NRA

Żeglarstwo to piękny sport kształtujący charakter, dla ludzi wytrwałych, cierpliwych niebojących się ciężkiej pracy w różnych warunkach pogodowych.

Żeglarstwo nie jest sportem na chwile. Żeglarstwo to kilka lub kilkanaście godzin dziennie spędzonych na wodzie, walka o każdy podmuch wiatru, walka z więcej niż jednym żywiołem. Nasza uczelnia ma bogate tradycje z wieloma sukcesami krajowymi oraz międzynarodowymi w tej pięknej dyscyplinie sportu. 

Maciej Sapiejka - żeglarstwo

Maciej Sapiejka, student Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW Gdynia oraz Wydziału Wychowania Fizycznego  AWFiS Gdańsk to kontynuator tych sukcesów. Rozpoczął swoją żeglarską przygodę w wieku 9 lat. Pierwszym klubem Maćka był OPTI CWM Gdynia, a klasą od której zaczynał to najbardziej popularna dla młodych żeglarzy, optymist.

Pierwszy trener Arkadiusz Komorowski doprowadził naszego żeglarza do wielu  sukcesów w tej klasie . W wieku 13 lat był vice-mistrzem Polski oraz drugim zawodnikiem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży , zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata i Europy gdzie żeglował w czołowej stawce najlepszych żeglarzy. W 2010 przeszedł do klubu MKŻ Arka Gdynia, w którym to z powodzeniem rywalizował w klasie Laser ( m. in. w pucharze Europy rozgrywanym w Pucku wywalczył  II miejsce, reprezentował Polskę na mistrzostwach Świata, Europy, regatach regionalnych ).

Pod koniec 2012 roku rozpoczął treningi w klasie 470 z trenerem (wcześniejszym olimpijczykiem w tej klasie) Tomaszem Jakubiakiem, zmieniając barwy klubowe na Sejk Pogoń Szczecin. Od tego czasu jest jednym z najlepszych polskich zawodników klasy 470, uczestniczy w zgrupowaniach kadry narodowej i reprezentuje polskie barwy na arenie międzynarodowej.

Najlepsze wyniki od roku 2014 na arenie krajowej w klasie 470:

  • Mistrz Polski Seniorów i Młodzieżowców  w olimpijskiej klasie 470- w latach 2016,2018
  • Medalista Mistrzostw Polski w olimpijskiej klasie 470 – w latach 2014,2015,2017,2019

Najlepsze wyniki na arenie międzynarodowej w klasie 470

Kilkukrotne zakończenie regat z cyklu Pucharu Europy w pierwszej 10tce:

  • 4 pozycja Christmas Race Palamos ( Hiszpania) – 2017
  • 5 pozycja Christmas Race Palamos ( Hiszpania) – 2016
  • 10 pozycja Kieler Woche (Niemcy) – 2016

Najlepsze wyniki w  mistrzostw Europy i Świata :

Rok 2018 młodzieżowe mistrzostwa europy w Portugalii – 7 pozycja, rywalizując do ostatniego wyścigu o medal. 

 Mistrzostwa świata, we włoskim Bracciano,  zakończenie zmagania na 15 miejscu

Skip to content