Dariusz SAPIEJKA

Kmdr por. rezerwy (odpowiednik podpułkownika wojsk lądowych) Dariusz Sapiejka służbę wojskową rozpoczął w 1983 roku jako słuchacz Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. Po ukończeniu nauki w 1987 roku, pierwszym stanowiskiem, na które został wyznaczony było stanowisko asystenta okrętowego w Dywizjonie Okrętów Szkolno-Badawczych. Rok później wyznaczony został na stanowisko instruktora w 3. Flotylli Okrętów. Realizacja życiowej pasji zaowocowała ukierunkowaniem dalszej kariery zawodowej oficera na niwie sportowej.

kmdr. por. rez. Dariusz SAPIEJKA

W 1990 roku Dariusz Sapiejka wrócił do AMW, gdzie pełni kolejno stanowiska instruktora, wykładowcy, starszego wykładowcy, starszego wykładowcy-kierownika ośrodka. Jako starszy wykładowca pełnił funkcję Kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Doświadczenie i chęć dalszego rozwijania się zaowocowały ukończeniem w 1993 roku, studiów podyplomowych trenerskich II klasy na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, w 1999 roku studiów podyplomowych z zakresu organizacji i zarządzania sportem na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z zakresu wychowania fizycznego dla nauczycieli na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2014 roku.

Dariusz Sapiejka był prekursorem udziału Akademii Marynarki Wojennej w zagranicznych zawodach sportowych różnego szczebla takich jak zawody regionalne, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata. Zaowocowało to zdobyciem przez podchorążych historycznego I miejsca w międzynarodowych zawodach INTERNATIONAL NAUTICAL COMPETITION w Turcji 2006 roku oraz zajęciem III miejsca w międzynarodowych zawodach żeglarskich TROFEO ACCADEMIA NAVALE LIVORNO w 2004 roku.

W latach 2004-2012 pełnił funkcję kierownika – koordynatora żeglarstwa w Wojsku Polskim przyczyniając się do zdobycia przez załogi kobiece i męskie: Mistrzostwa Świata CISM 2009 Węgorzewo, II miejsca na Mistrzostwach Świata CISM 2010 Manama (Bahrajn), II i III miejsca na Igrzyskach CISM 2011 Rio de Janeiro (Brazylia), Mistrzostwa Europy – Węgorzewo w 2008 roku. W 2017 roku drużyna Akademii Marynarki Wojennej po raz pierwszy w historii Wyższego Szkolnictwa Wojskowego zdobyła Akademickie Mistrzostwo Polski w koszykówce mężczyzn.

Ponadto w trakcie swojej służby w AMW rozwinął szeroką współpracę z wieloma instytucjami i klubami sportowymi, co skutkuje wzajemnym wspieraniem się instytucji regionu w ramach szkoleń, wykorzystania obiektów, organizacji przedsięwzięć sportowych i ogólnej wymiany usług i doświadczeń.

Dariusz Sapiejka jest członkiem zarządu Wojskowej Federacji Sportu, wiceprezesem do spraw szkolenia WKS FLOTA GDYNIA oraz członkiem zarządu KS ISKRA przy AMW.

Dariusz Sapiejka za profesjonalizm i zaangażowanie w służbie był wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych. Jest odznaczony Medalem Edukacji Narodowej ,Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Od lewej: Dariusz SAPIEJKA – kierownik/trener drużyny, Przemysław FRASUNKIEWICZ – zawodnik/trener drużyny, Wojciech CZERLONKO, Marcel PONITKA, Mariusz KONOPATZKI, Filip MATCZAK, Przemysław ŻOŁNIEREWICZ, Mikołaj WITLIŃSKI.

Więcej:

#https://pytanienasniadanie.tvp.pl/32503020/energa-basket-cup-cz-2

#https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/studenci-amw-wygrali-mistrzostwa-swiata-morskich-uczelni-wojskowych,362302

Skip to content